Sinjale të mira nga Brukseli/ Vuçiqi po e ‘fundosë’ Serbinë, Kurti po e forcon Kosovën

Gjatë ditës së djeshme, në Bruksel u zhvillua takimi i dytë ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. Edhe ashtu siç pritej, takimi nuk prodhoi ndonjë konsensus, pasi presidenti Vuçiq nuk u shpreh i gatshëm për marrëveshje dhe bisedime të mirëfillta me kryeministrin Kurti. Pas përfundimit të takimit, Vuçiq nuk i […]

Continue Reading

Çmendet Daçiq nga lajmi se Greqia do ta njoh Kosovën, ja si e kërcënon shtetin grek

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daiçiq tha se deri më tani nuk ka ndonjë informacion se Greqia do të njohë pavarësinë e Kosovës, por që, nëse kjo ndodh, ai tha se Serbia ka mundësi t’i përgjigjet Greqisë në anën tjetër. “Nuk do të ishte mirë që kjo të ndodhte, por nëse ndodh, Serbia ka […]

Continue Reading

Joe Bideni dhe Albin Kurti shpëtimtarë të Kosovës, e të demokracisë dhe të drejtës ndërkombëtare

Ardhja e Joe Biden-it president i SHBA-ve dhe ardhja e Albin Kurtit kryeministër i Kosovës, janë e vetmja shpresë për Kosovën, v’iktimë e agresionit gjencidal e k’riminal të Serbisë, e cila tashmë 21 vite po e gënjen botën demokratike se në Kosovë nuk ka kryer k’rime. Tre librat që flasin për gjencidet që Serbia i […]

Continue Reading

Dugolli për dialogun: Ata që japin kritika, nuk kanë njohuri ose e xhelozojnë Kurtin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, zhvilluan takimin e dytë të hënën në Bruksel në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve, por, pa ndonjë pajtim. Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bujar Dugolli, në “Debat Plus” ka thënë se evoluimi i figurave politike është një proces […]

Continue Reading

“Këtë e ka kuptuar edhe Miroslav Lajçak”, ja çfarë po kërkohet tani në vend të ndarjes së Kosovës

Me zgjedhjen e Kurtit kryeministër, analisti Qarri thotë se situata ka ndryshuar. Mes tensionesh të shumta, gjatë ditës së djeshme është mbajtur takimi i kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, takim ky që u zhvillua në Bruksel. E pas takimit, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se në takim […]

Continue Reading

Gjermania si fuqi botërore në vitin 1992 zbuloi planin: serbët duhet të gjunjëzohen – Jugosllavia të ndahet në copa!

Pjesa më e madhe e botës në vitet 90-ta ka mbështetur copëtimin e Jugosllavisë, ndërsa këtë posaçërisht e ka mbështet Gjermania! Kështu shkruan në librin e tij “Rruga në luftë: Gjermania, NATO dhe Kosova” historiani dhe psikologu gjerman Matiajas Kincel. Gjermani për këtë kishte shkaqet e saj, prandaj që nga fillimet e viteve 90-të ndër […]

Continue Reading

Dardan Islami befason me fjalët për Albin Kurtin: Deri sot kemi pasur udhëheqës katundarë

Ish-kandidati për deputet i AAK-së, Dardan Islami, parmes një postimi në Facebook, ka shkruar për kryeministrit Albin Kurtin, i cili ishte pjesëmarrës në festivalin e filmit në Kanë të Francës. Islami thotë se me Kurtin njihet nga fëmijëria, ndërsa habitet me ata që po i pengon qytetërimi i tij. Sipas tij, shumica janë katundarë dhe […]

Continue Reading

Albini ia hupi busullen Vuçiqit, ja si shfryhet në zëvendësin e tij pas takimit në Bruksel

Si çdo udhëheqës autoritar, edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, këmbëngul që ai të jetë i fundit dhe që të gjithë të dëgjojnë pa kushte atë që ua thotë. Skenat e poshtërimit të bashkëpunëtorëve para kamerave televizive janë bërë të zakonshme, dhe e fundit ishte dje kur Vuçiqi reagoi njësoj pasi drejtori i të ashtuquajturës […]

Continue Reading

Ndodhë edhe kjo: Serbia i ankohet Rusisë për Albin Kurtin

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq u takua sot me ambasadorin e Rusisë në Serbi, Aleksandar Bocan-Kharchenko, ku ai u ankua për qasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në dialogun Kosovë-Serbi. “Petkoviq vuri në dukje se Prishtina tregoi papërgjegjësi ekstreme në Bruksel dje, duke refuzuar të pajtohet […]

Continue Reading

Ismail Kadare:Shqipëria nuk do kishte ekzistuar, nëse ne nuk do kishim tolerancën mes myslimanëve dhe krishterëve

Gjergji Anastasi Numri i parë i revistës filozofike franceze “NOOR” hapet me intervistën e shkrimtarit Ismail Kadaré dhe një tregim të Ylljet Aliçkës. Janë dy shqiptarë që zënë një vend me rëndësi në një botim të çdo përgjashtëmuajshëm, në një revistë të themeluar nga një grup i njohur intelektualësh francezë. Në intervistën e tij Kadare […]

Continue Reading